Yurtdışı Eğitim Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışında eğitim almak isteyen her bireyin araştırmaya başlarken kafasında belli başlı soruları olmaktadır. Biz de burada bu temel soruları içeren ufak bir yazı ile anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle üniversite bilgileri ile başlayalım. Lisans ve doktora programları sonbahar dönemlerinde başlarken, sertifika ve yüksek lisans programları belli dönemlerde başlar. Yüksek lisans programlarında başlangıç programları sonbahar ve ilkbahar dönemleri olmak üzere 2 farklı dönemdir. Bazı üniversitelerde 3 dönem bile olmaktadır. Sertifika programları ise gelen talep ve uygun dönemlere göre genellikle yaz dönemlerinde olmaktadır.

Üniversite seçiminde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından karar verilecek olan seçeneğe göre başvuru dönemleri genellikle program başlamasından 6 ay önce başlamaktadır. Sonbahar döneminde başlayacak olan programlar için en geç yaz döneminin ortasında başvuru yapılması gerekmektedir. Üniversite başvurularında kabul dönemi biraz daha uzun sürdüğü için toplam süreç 2 ayı bulmaktadır.

Dil eğitimi ise bu sürece yakın ancak biraz daha kolay olan bir sistemdir. Dil okullarında eğitimler genellikle her pazartesi günü başlamaktadır. Başlanacak seviyeye göre üst seviyelerde ise programlar her ayın başı ya da ayda 2 defa olmak üzere ayarlanmaktadır. Ancak genel olarak dil okullarına gidecek olan bireyler kısa bir zaman içinde eğitime başlayabilirler. İspanyolca’ya başlangıç seviyesinden başlayacak bireyler için hızlandırılmış kurlarda temel seviye İspanyolca öğrenmek ve konuşabilmek için minimum 3 aylık kurslar önerilmektedir. Genel İspanyolca konuşulması içinse 6 aylık süreçler daha yararlıdır.

Bunun yanında yaşam koşulları, vize ve masraflar gibi soruları ise şu paragraf içinde cevaplayabiliriz. Konaklama, günlük ihtiyaçlar ve yaşam giderleri ile aylık ortalama masraf 900 – 1000 euro arasında olmaktadır. Bu giderler içinde sosyal hayat ve yapılan aktivitelerde dahil edilmektedir. Minimum harcama ise yapılacak kısıntılar ile en fazla 800 euro olmaktadır. Vize konusunda ise karar verilen başlangıç tarihinden 6 hafta önce yapılacak başvurular doğru zamanda bütün işlemlerin yapılması için yeterlidir.

Bütün konular hakkında daha detaylı bilgiyi bize ulaşarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir