Son Hazırlıklar

Time For Action Bahar dönemi genellikle şubat ayında başlamaktadır ve eğitime yeni başlayacak birçok öğrenci son hazırlıklarını yapmaktadır. Bu yazıda işinize yarayabilecek ufak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkeye ve şehre daha önce hiç adım atmadıysanız uçaktan indiğinizde yabancılık hissi çekmeniz çok normaldir. Daha önceden yabancı dil pratiğiniz çok olsa bile insanlarla konuşurken çekinme ve utangaçlık ilk saatlerde ortaya çıkabilecek bir sorundur. Ancak zamanla insanlar ile iletişime geçtikçe bunu aşacaksınız. Olabildiğince insanlarla iletişime geçmeye çalışın ve kendinize olan güvenin gelmesini sağlayın.

Yolculuğa çıkmadan önce, hayati önem taşıyan araçlardan biri olan telefonumuz için hat almak çok önemlidir. Özellikle günümüz dünyasında, mobil internet ile her türlü bilgiye ulaşabildiğimizi düşünürsek her türlü sorunda ilk çözüm başvurunuz telefonunuz olacaktır. Bu sebeple seyahate çıkmadan önce alacağınız hattı belirlemek ve alacağınız noktayı haritada işaretlemek çok önemlidir.

Bir diğer önemli konu ise yol bulmak. İnternetiniz ülkeye indiğinizde büyük ihtimal olmayacak. Eğer ki internetinizi kullanabiliyorsanız şanslısınız. Kullanamayanlar içinse en iyi çözüm uçağa binmeden önce gideceğiniz şehrin haritasını telefonunuza yüklemeniz ve indiğinizde gps yardımı ile kendi noktanızı takip etmeniz. Böylece şehirde kalacağınız yeri ararken gps ile kendinizi bularak rotanızı rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli sorun ise, yeme içmedir. Her ne kadar Türk mutfağı dünyanın birçok ülkesine yayılmış olsa da onları ilk günlerde bulması zor olabilir. Sizi 1 hafta kadar götürecek en çok sevdiğiniz hazır yiyecekler çok yardımcı olabilir. Öğrencilerin en çok hasret duyduğu aile ve arkadaştan önce yemek olmaktadır. Bunu engelleyebilmek için ilerleyen dönemlerde sizi ziyarete gelenlere her zaman yiyecek siparişinde bulunmak en doğru seçimdir.

Ayrıca seyahat öncesi evinizi ayarlamanız ve otel köşelerinde sürünmeden direk evinize geçmeniz size çok fayda sağlayacaktır. İlk günlerinizi böylece ev aramaya ayırmaktansa, şehri öğrenmek ve boş vakit geçirmek için harcayabilirsiniz.

Zamanla yeni arkadaşlıklar ve öğrendiğiniz yeni bilgiler ile hayat çok daha kolay olmaktadır. Ancak her birey ilk 1 aylık dönemde adapte sorunu yaşabilmektedir. Bu konuda gideceğiniz yerde yaşayan türklerle irtibata geçmeniz ve gitmeden önce kendinize sosyal bir ağ kurmanız çok yararlı olacaktır. Facebook gibi sosyal ağlar ile o lokasyonda yaşayan kişileri bulabilir ve gitmeden önce kendinizi tanıtarak sıkıntı yaşadığınız durumlarda yardım isteyebilirsiniz. Genellikle hayatlarını orada geçiren bireyler, bu tarz belli dönemler için gelen kişilere çok yardımcı olmaktadırlar.

Unutmayın ki, en önemli nokta girişimci olmanızdır. Ne kadar araştırır ve sorgularsınız, edineceğiniz bilgiler ile herşey daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir