Yurtdışına Çıkan İnsanların Geri Dönmek İstememe Sebepleri

barca Yurtdışına çıkan insanlar çok farklı bir hayata adım atarlar. Sıfırdan başlayan ve yeniden inşa edilmesi gereken bir hayat. Arkada birçok şey bırakılır arkadaşlar, aile ve sahip olunan herşey. Yeni yerde ise büyük zorluklar vardır. Bebeklikten başlanan ve seneler içinde yaratılan yaşam düzeni arkada bırakılıp, 20’li yaşların başında bu işe yeniden soyunmak. Tabikide daha hızlı olur ancak en başlarda çok olumsuzlukları da olmaktadır.

Ancak insanlar bu olumuzluklara rağmen sahip oldukları özgürlük duygusu ile yurtdışında yaşamayı her zaman için bir amaç olarak görmüştür. Başaranlar kıskanılmış ve orada mükemmel bir hayat yaşadıkları hayal edilmiştir. Peki yurtdışında yaşayanlar ne düşünüyor? Gerçekten bu mükemmel hayat tablosu gerçek mi yoksa sadece bir hayal mi?

Uzaktan bakıldığında farkedilmesi zor olan detaylar yakından incelendiğinde çok daha iyi ortaya çıkıyor. Her ne kadar bireylerin sahip olduğu özgürlük çok daha öte noktalarda olsa da bazen arkada bırakılanlar özlenmektedir. Bunun yanında genç yaşta alınan sorumluluklar ve her iş ile yalnız mücadele edilmesi bireylerin daha çabuk olgunlaşmasına neden olmaktadır. Yani aile yanında yaşanan rahat uzakta yoktur. Ancak uzaktada aile yanında olmayan özgürlük vardır.

Yaşanan farklı maceralar, heyecanlar ve yeni insanlar ile iletişim kurmak bazı insanlar için çok zor olmaktadır. Ancak sıcakkanlı olan ve insanlar ile iletişim kuranlar için yurtdışında yaşamak ve sıfırdan bir yaşam kurmak çok daha kolay ve eğlenceli olmaktadır. Karşılaşılacak birçok soruna karşı sabır göstermek, onları aşmada çabalamak gerekmektedir. İçinde bulunduğunuz yabancı çevreyi yeni eviniz olarak kabul etmek ve eskiyi özlememek için o çevreyi eski ile içiçe getirecek hale sokmak bunlara verilecek birkaç örnektir.

Yurtdışında yaşamak birçok açıdan avantaj olsa da, bu noktada aslında bu istek bireylerin yapısal özelliklerine dayanmaktadır. Bu zorlukları aşabilecek ve yeniliğe açık olan insanlar için çok güzel bir deneyim olabilecekken, başaramayanlar için bir felaket olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir