Pompeu Fabra University

Universitat Pompeu Fabra

Pompeu Fabra Üniversitesi

Pompeu Fabra Üniversitesi, Katalan yönetimi tarafından 1990 yılında ihtiyaçlara cevap verilmesi amacı ile Barcelona‘da kurulan bir devlet üniversitesidir. Sosyal ve insan bilimleri üzerine yönelen üniversite iletişim, yönetim ve sosyal bilimler konularında eğitim vermektedir. Kendi içinde sahip olduğu farklı yapılaşma ile diğer üniversitelerden daha farklı konumdadır.

Sadece 23 senelik bir üniversite olmasına rağmen yapılaşmasını sağlamlandırmış ve şu anda İspanya‘nın en iyi 3 üniversitesinden biri olmuştur. Dünya sıralamasında ilk 100 içinde bulunan üniversitenin bu kadar hızlı gelişmesinin en büyük sebebi kendi içinde sahip olduğu devlet ve özel yapısının bir arada doğru işleyişidir.

Altında bulunan işletme okulları özert yapıya sahip iken üniversite aynı zamanda kendi adı altında eğitim programları da vermektedir. UPF altında oluşturulan business schoollar daha önce yazılarımızda bahsettiğimiz Barcelona Graduate School of Economics ve Barcelona School of Management okullarıdır. Bunun yanında UPF altında ve ona bağlı olan IDEC ve IBEI gibi sürekli eğitimi sağlayan eğitim kuruluşları da bulunmaktadır.

Bunların yanında UPF kendi çatısı altında lisans, yüksek lisans, doktora ve yaz programları sunmaktadır. Programlar ispanyolca, katalanca ve ingilizce dillerinde olmaktadır. Üniversite programları temel olarak sosyal bilimler üzerine olsa da lisans programlarında mühendislik konularıda vardır. Ancak yüksek lisans ve doktora programlarında temel konular ekonomi, hukuk, işletme, iletişim ve uluslararası ilişkilerdir. Yıllık ücretlerin diğer devlet üniversiteleri ile aynı seviye olduğu UPF’de business schoollar içinde fiyatlar biraz daha yükselmektedir.

Sizde Pompue Fabra Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Eduhouse Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından hizmet alabilirsiniz.

Pompeu Fabra University” hakkında 6 yorum

 1. Geri izleme: Barcelona Graduate School of Economics | EduHouse Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

 2. Oğuz

  Merhaba su an türkiyede üniversite okuyorum ama ispanyada okumak istiyorum yatay gecis falan değil ama direk 0 dan baslamak istiyorum selectivitad diye bir sınavdan söz ediliyor o sınavı gecemeyipte orada hazırlık okusak olur mu ? Birde okul ücretleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  Cevapla
 3. eduhouse Yazar

  Oğuz Bey,

  Yorumunuzda belirttiğiniz gibi, selectivitad sınavına girmeden hazırlık okuyarak ve daha öncesinde Türkiye’de üniversiteye giriş hakkı kazandığınıza dair belgeyi göstererek okuyabilirsiniz. Ortalama yıllık ücretler 5000 ile 7000 euro arasında değişmektedir ancak bu noktada en önemli husus okumak isteyeceğiniz bölümdür.

  Cevapla
 4. bir kişi

  Merhaba. Ben şuan üniversitede 2. sınıftayım, hukuk bölümünde. bu üniversiteye geçmek istiyorum. ama bölüm farketmez, tekrar başlamak istiyorum okula. ancak sitesinde ingilizce bir tane programvar gözüküyor. eğitim dili ingilizce olan başka bölümler yok mu?

  teşekkürler.

  Cevapla
 5. eduhouse Yazar

  Merhabalar,

  Bahsettiğimiz ücretler bütün eğitim dönemi boyunca ödenecek fiyatlardır. Genellikle programlar ispanyolca dilindedir. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bize info@eduhouse.org ya da 05332364698 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir