Öğrenciler Tarafından En Çok Tercih Edilen Avrupa Ülkeleri

city Türk öğrencileri için yurtdışı eğitim denince 2 farklı kısım akla gelmektedir. Biri Amerika diğeri ise Avrupa. Amerika kendi kendine büyük bir ülke olduğu için seçim yapmak ve doğru seçeneği tutturmak çok uzun zaman alır. Bu durum Avrupa’da ise biraz daha rahattır. Farklı dil kullanımları ve kendi alanlarında uzmanlaşan ülkeler ile seçenekler daha keskin olarak belirgindir.

Bu konuda ilk sırayı İngiltere çekmektedir. Bu durumun en büyük sebebi tabikide dildir. İngilizce dünyada en çok kabul edilen dil durumundadır. İngiltere’de sağladı dil avantajı ile birçok öğrenciyi çekmektedir. Aradığınız her konuda ingilizce dilinde lisans ve yüksek lisans programı bulmak mümkündür.

İkinci sırada ise Almanya gelmektedir. Almanya’daki çoğu program için almanca bir şart olsada eğitimin ücretsiz olması Almanya’yı çekmektedir. Bu sebeple öğrenciler başvuru dönemi öncesi almanca öğrenerek bu sıkıntıyı aşmaktadır. Ayrıca teknik konulardaki geniş seçenekleri ile Almanya mühendislik konusunda neden dünya lideri olduğunu göstermektedir.

Fransa ise çok fazla bir avantaj sağlamamasına rağmen kendine has tarzı ve sahip olduğu başkent Paris ile listede 3. sıradadır. Fransa’da daha çok felsefik ve sosyoloji konular daha baskındır. Teknolojiden çok sanatın ön planda olduğu ülkede farklılık yaratmak isteyen bireyler için doğru seçim olacaktır.

Fransa’nın ardından gelen ülkeler ise İtalya ve İspanya’dır. Bu ülkeler güneyde yer aldıkları için birbirlerini kardeş gibi hissettirirler. İspanyolca dili son yıllarda dikkat çeken ve birçok bireyin öğrenmek istediği bir dil olmuştur. Özellikle turizm ve makina sektörleri ile ayakta olan İspanya ve İtalya’da çok farklı ve uygun programlar bulmak mümkündür. Her ne kadar her programın ingilizce seçeneği olmasa da genel programlarda farklı ülkeleri seçmek yerine güney sıcaklığında güzel eğitim almak mümkündür. İtalya ise moda, tasarım gibi konularda yarattığı fark ile apayrı bir ülke olduğunu göstermektedir. Mimarlık gibi bir düşünceniz var ise, İtalya incelenmesi gereken ilk ülkedir.

Gördüğünüz üzere her ülkenin farklı bir cazibesi var. Detaylarda bu cazibelerin çok daha fazlası bulunabilir. Bu sebeple seçim yaparken bu seçenekler göz önünde bulundurulmalı ve artılar eksiler çok iyi belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir