Karar Vermekte Zorlananlar İçin Birkaç İpucu

hint Nisan ayının ortasına geldik neredeyse ve çoğu birey başvurularına başladı ya da gerekli dökümanları hazırlıyor. Ancak bunların yanında hala karar verememiş olan öğrencilerde var. Fuarlara katılan, okul seminerlerini gezen bireyler hala hangi yöne gideceğine karar veremiyor. İşte bu konuda kararsız öğrencilere yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

Öncelikle yaz ayına kalmadan karar vermeniz sizi stresten kurtaracak ve seçeneklerinizi kısıtlanmasını engelleyecektir. Çünkü yaz döneminde birçok okulun başvurusu kapanmakta ya da kontenjanları dolmaktadır. Bu sebeple bu gidişatta yapılacak en iyi yöntem öncelikle eğitim almak istediğiniz konuyu seçmek ardından ülke ve okul incelemelerine girmektir.

Yüksek lisans ile dil eğitimi arasında kararsız kalan bireylere tavsiyemiz her zaman yüksek lisanstan yanadır. Çünkü master eğitimi sırasında dil pekişecek, ilk aylarda zorlanma olsa da 3. aydan itibaren istenilen dil rahatlıkla konuşulacaktır. Bu amaçlar orta seviye ingilizceniz varsa bile master seçimi yapmak çok doğru olacaktır. Bu konuda bir avantaj sağlamak için İngiltere yerine ingilizcenin daha yavaş konuşulduğu güney ülkeleri seçebilirsiniz. Aynı zamanda ikinci bir ekstra dil öğrenme şansınız olur.

Başvuru için belgeleri, özellikle CV, niyet ve referans mektuplarını bu dönemden hazırlamak size çok önemli bir zaman avantajı sağlayacaktır. Sonraki dönemde diploma ve transkript eklenmesi ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda TOEFL ya da IELTS gibi dil seviye sınavına yaza kalmadan girmekte bir artı olacaktır.

Sonuç olarak kararsızlığı yaşamaktansa hızlı ve boş zamanlarınızda ufak adımlar atmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Son dönemler başvurular kapanmadan önce sadece okul seçimine odaklanabileceksiniz. O sebeple bütün okullar için temel olan dökümanları ve hazırlıkları yapmanız en doğru adımdır.

Ayrıca kararsızlık yaşayan bireyler için özellikle linkedin kanalı ile o bölümden daha önce mezun olmuş insanları bularak sorular sormak kafanızdaki birçok soruyu yokedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir