İngiltere’de Üniversite ve Sertifika

University in England

İngiltere Lisans ve Diploma

İngiltere’de üniversite sistemi lisans ve yüksek lisans olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Genellikle lisans programları 3 sene olup bazı üniversitelerde 4 sene olmaktadır. Akademik dönem eylül ve ekim aylarında başlar ve temmuz ayına kadar devam eder. Akademik dönemler 3 kısma ayrılmaktadır. Yılbaşı ve paskalya dönemleri tatil olmak üzere eğitim dönemleri düzenlenir.

Yurtdışından gelen öğrenciler için üniversiteye başlamadan önce hazırlık dönemleri olmaktadır. Akademik programları İngiltere eğitim sisteminden farklı olan ülkeler için hazırlanan bu programlarda İngiltere eğitim sisteminin temel bileşenleri öğretilmektedir.

Özel üniversitelerde eğitim almak isteyen bireyler için her üniversitenin kendine göre özel şartları olmaktadır. Ancak genel olarak üniversitelerin uyguladığı ana şartlar ise yüksek düzeyde İngilizce seviyesi, lise diploması gibi temel gerekliliklerdir. Lise eğitim sistemi İngiltere’de farklı olduğu için incelemeden sonra öğrencinin hazırlık programında alması gereken dersler belirlenmektedir.

Eğitim masrafları oluşan kur farkından dolayı çoğu insan için yüksek gelebilir. İngiltere Avrupa’nın en iyi eğitim seviyesine sahip ülke olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Genel olarak verilen ücretler üniversite için 7000£ civarındadır. Öğrencinin aylık masrafı ise konaklama ile birlikte 1000£ olmaktadır. Aileler çocuklarını yurtdışına göndermeden önce bütçe düzeylerini iyi hazırlamalıdırlar.

Bireylerin üniversite kabul işlemleri yüksek lisans ve dil okullarına göre daha uzun olmaktadır. Öğrenciler için yapılan incelemelerden dolayı başvuru dönemleri genellikle bahar döneminde bitmektedir. Bu sebeple öğrencilerin lise döneminde çok geç kalmadan üniversiteleri incelemeli ve buna göre eğitim görmek istedikleri üniversiteyi belirlemeleri gerekmektedir.

İngiltere eğitim açısından uzak olan Amerika, Avustralya ve Kanada gibi ülkelere göre yakınlığından dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Kariyer ve eğitim açısından gelişmişliği çok fazla olan İngiltere öğrenciler için çok doğru bir seçim olmaktadır. Siz de İngiltere hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız Eduhouse Yurtdışı Eğitim Danışmanlığından hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir