Avrupa’da Üniversite Eğitimi

Avrupa Üniversite

Avrupa’da Lisans

Avrupa dendiğinde 30’dan fazla ülkeden oluşan bir kıta akla gelmektedir. Bu ülkelere eğitim amaçlı her sene birçok öğrenci gitmektedir. Özellikle aileler lise eğitimini bitirmiş olan çocuklarının geleceği için karar vermeye çalışırken Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı alınacak lisans eğitiminin daha yararlı olacağına karar verememektedirler.

Öncelikle son yıllarda çok fazla talep gören yurtdışında okuma trendinin nasıl oluştuğuna bakalım. Öğrenciler ülkemize göre daha iyi eğitim sistemine sahip ülkelerde hem daha iyi eğitim almak hem de yabancı dil bilgilerini arttırmak için seçimlerini bu yönde kullanmaktadırlar. Ayrıca söylememiz gerekir ki ülkemizde hala bir düzene oturtulamamış olan eğitim ve sınav sistemlerinde öğrencilerin başarısız olma durumuda farklı bir etkendir.

Öğrencilerin karar verme aşamasından önce koşullara göre yapması gereken bazı seçimler vardır. Bunların en başında ekonomik koşullar, öğrencinin lisans zamanına kadar eğitim hayatındaki başarı oranı gibi faktörler gelmektedir. Her ne kadar birey çok iyi bir eğitim almak istesede çoğu zaman ekonomik koşullar büyük bir engel oluşturmaktadır. Bu konuda burs olanakları denenmek istediğinde ise kurumlardan gelen birçok talep olmaktadır. Bu taleplerden en önemlisi için öğrencinin geçmiş eğitim dönemlerindeki başarısıdır.

Doğru Avrupa ülkeleri, Batı Avrupa ülkelerine göre daha ucuz ve uygun ekonomik koşullar sağlamaktadır. Ülkemiz para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki güçsüzlüğü, burada 1 yıllık ödediğimiz eğitim ücretinin orada sadece 1 dönemi kapsamasına neden olmaktadır. Bu sebeple özellikle lisans eğitim konusunda ekonomik durumları belli seviyede olan aileler çocuklarını Doğu Avrupa ülkelerine göndermektedirler, ya da Batı Avrupa ülkelerindeki okullardan burs talebi ile eğitim araştırmaktadırlar.

Sonuç olarak eğitim kalitesi konusunda çok fazla seçenek sunan Avrupa’da eğitim almak isteyen her birey için uygun bir program bulmak çok zor değildir. Önemli olan doğru araştırma ile tecrübeli kişilerden alınacak yardımlardır. Bir sonraki yazımızda ülkelerin eğitim kaliteleri hakkında daha ayrıntılı bir inceleme yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir