Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Vize

Vize

Vize başvurusu ülkemiz için yıllardan beri gelen büyük bir sorundur. Avrupa Birliği’nin 1970’li yılların sonunda aldığı karar ile çoğu Avrupa ülkesine vizesiz giriş hakkımız kaybolmuştur. Bunun yanında eğitim amaçlı seçilen çoğu uzak diyar ülkeleri de ülkemize vize uygulamasında bulunmaktadır. Bu dönemde öğrencilerin ciddi bir şekilde uygun belgeleri hazırlamaları ve aylar öncesinden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Özellikle eksik belge sebebiyle red cevabı alan birçok öğrenci olmaktadır. Bu konuda bu sorunu azaltabilmek için önemli noktaları sizler ile paylaşacağız. Vize başvurularında her ülke farklı belgeler isteme hakkına sahip iken temel olarak istenilen belgeler vardır. Bu belgelerin başında ekonomik yeterliliği gösteren belgeler, okuldan gelen kabul kağıtları ve bizi tanıtan belgeler.

En başında bizi tanıtan belgelerde fotoğraf, pasaport gibi temel kimlik dökümanları bulunmaktadır. Özellikle fotoğraf konusunda hassas olan konsolosluklarda istenilen fotoğraf koduna uygun yeni fotoğraf çekilmesi önerimizdir.

Okuldan gelen kabul kağıtlarında genellikle yapılan en büyük hata vizeye hızlıca başvurabilmek için mail yoluyla gelen belgenin çıktısı alınarak vize dökümanlarına konmasıdır. Halbuki çoğu ülke orjinal kabul kağıdını görmek istemektedir. Bu sebeple gelen kabul kağıtlarının hızlıca kargo yoluyla size iletilmesini istemek yapılacak doğru harekettir.

Ekonomik yeterlilik konusunda ise ne kadar çok para ve mal gösterirseniz kafanız o kadar rahat olur diyebiliriz. Özellikle bankada gösteren para ve mülkler önem göstermektedir. Her ülkenin aylık belirttiği asgari yaşam sınırı bulunmaktadır. Sizde bu sınırdan yola çıkarak daha üst rakamlar gösterirseniz şansınız çok daha kolay olacaktır.

Unutmayın ki eksik belgenin çözümü yeniden başvurudur, fazla belge ise o anda geri iade edilerek halolmaktadır. Bu sebeple ihtiyacınız olabilecek her dökümanı yanında götürmeniz sizin şansınızı arttıracaktır. Vize başvuruları konusunda uzman destek almak isterseniz Eduhouse’tan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir